Odboj skupiny bratří Mašínů

Dosavadní diskuse v médiích o aktivitách skupiny bratří Mašínů potvrzuje, že pro hodnocení je dobré se informovat, abychom nekritizovali vlastní představy.


Bratři Mašínové se rozhodli bojovat proti komunistickému režimu. V duchu svého otce, Josefa Mašína, který jako jeden ze „tří králů“ bojoval proti režimu nacistickému. Ještě na sklonku války bratři Ctirad a Josef provedli několik sabotáží proti německé armádě a v roce 1945 byli vyznamenání prezidentem Benešem medailí za chrabrost. Na počátku 50.let bylo velice blízko k vojenskému konfliktu mezi Západem a Východem, v komunistických věznicích bylo asi 200 tisíc politických vězňů, lidé byli okradeni o své majetky, o svobodu vyjadřovat své názory, o životní perspektivu. V této situaci se Mašínové rozhodli působit proti režimu, který si nijak nezadal s režimem za války. Teprve když poznali, že jejich skupina má silně omezenou možnost něco zvrátit, rozhodli se odejít za hranice a připojit se k americké armádě.
Pro svou diverzní činnost potřebovali zbraně a peníze (ty pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl tehdy ve věznici v Jáchymově). Při získávání zbraní byli zabiti dva lidé: v Chlumci nad Cidlinou příslušník SNB Oldřich Kašík a v Čelákovicích příslušník SNB Jaroslav Honzátko. Při přepadení vozu s výplatou byl v sebeobraně zabit pokladník Kovolisu Josef Rošický.
Nepovažuji se za odborníka, jen se o celou kauzu zajímám a dělám si o ní obrázek z více zdrojů, než jen z několika rozhovorů nebo komentářů. Odbojové skupině šlo o způsobení škody režimu, nikoliv o mstu nebo řešení vlastní situace. To bylo motivem, proč nakonec oblékli americkou uniformu. Neutíkali do klidného závětří, oproti těm, kdo překonávali železnou oponu s osobní touhou uniknout totalitě. Úniky v balónech či jiným vynalézavým způsobem mohly leckoho dojímat – ale co to řešilo? Tito lidé měli samozřejmě plné právo nalézt domov v nové, svobodné zemi. Bylo skvělé, když se jim to podařilo, ale s odbojem je to nesrovnatelné. Utekli, aby mohli žít jinde a jinak. Mašínové se svými druhy se postavili proti zločinnému režimu. Komunisté vyhlásili boj a oni se začali bránit, nejprve doma, poté v zahraniční armádě. K tomu bylo dost důvodů. Žili v době vrcholícího stalinismu, kdy se režim choval vůči vlastnímu obyvatelstvu vskutku sadisticky. Válka byla studená, ale třídní boj sežehl každého, kdo nebyl zticha a v lajně. Trpěli jednotlivci, desetiletí komunismu se podepsalo na celé společnosti. Co se mělo dělat? Přizpůsobit se? Být loajální, a přitom si myslet svoje? Čekat, že to jednou někdo vyřeší za nás? Bratři Mašínové se rozhodli nestát se pasivními diváky a oběťmi teroru. Začali jednat, s rizikem nemenším než v době protektorátu. Poznali, že někdy nestačí pouhé slovo nebo dobrý úmysl, že vyhrocená situace může ospravedlnit vyhrocené nasazení.
Všichni jsme zajedno v tom, že zabití je zlo. Je ovšem zarážející, že ještě dnes jsou odsuzováni lidé, kteří se proti prameni zla aktivně postavili. V naší společnosti jde (bohužel) o výjimku, neboť v moderních dějinách nám bylo buď zabráněno bojovat, nebo se nenašel dostatek odvážných lidí. Vžilo se přizpůsobování, čekání, lavírování. A vrahem je nazýván ten, kdo se pokusil podlomit režim terorizující vlastní občany.
Zabití člověka je zlo. Ale zároveň platí, že v některých případech je vyváženo nutností zasáhnout proti zlu většímu. Hájíme-li pacifismus, přehlížíme oběti násilného činu. Volíme-li nenásilný odpor, můžeme narazit tváří v tvář skutečnosti na limit tohoto řešení. To promýšlela a promýšlí i křesťanská církev, minimálně od čtvrtého století, když stanovila podmínky aktivního odporu proti tyranskému zneužívání moci. Ten je ospravedlněný, když se vláda proviňuje hrubým, dlouhodobým a rozsáhlým zneužíváním státní autority, tj. takovým zneužíváním, že přestává plnit svou funkci obecného blaha.
K tomu se ostatně vyjadřuje i zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odboji proti němu (č.198/1993 Sb.), který v § 3 říká:
„Odpor občanů proti tomuto režimu, který ať již jednotlivě či ve skupině na základě demokratického přesvědčení politického, náboženského či mravního projevovali odbojem nebo jinou činností nebo vědomě a veřejně vyjadřovali, na území státu i v zahraničí, a to i ve spojení s cizí demokratickou mocností, byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty.“
Jsou principy a hodnoty, za které stojí za to trpět, a proto bychom měli být i ochotni za ně i bojovat. Bratři Mašínové, Milan Paumer spolu s hrstkou dalších to nejen prohlašovali, ale do boje i šli. Nebudeme-li si vážit našich hrdinů, pravděpodobně nebudeme mít žádné, až je budeme skutečně potřebovat.

Marek Zikmund
Evangelický farář v Přerově

 

Vloženo: 06. 04. 2017       Kategorie: Vaše články   Autor: Marek Zikmund

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


 • Pane faráři, já nechci Vám oponovat a vyvracet Váš názor a Vaše informace. Já už sice mám nějaký ten pátek ale v té době jsem ještě nebyl na světě a tu dobu znám jen z různých článků a myslím si, že to chce delší čas na objektivní zhodnocení. Jen mám pocit, že ty skutky byly opravdu v kategorii terorismu, který dnes můžeme vidět z televize na šotech z Blízkého východu a ten nás pohoršuje. Zastřelit zaměstnance účtárny, nevím jestli byl kovaný komanč, podříznout nebo jinak usmrtit spoutaného člověka, byť poldu který slouží režimu, jen proto, že chci vzít roha na svobodný Západ, to jsou podle mě vraždy, za které pokud by je spáchli na svobodném západě dostali křeslo. Na zabití poldy jsou jejich kolegové hákliví na celém světě. Podle mého jen chtěli zdrhnout a mít se lépe než tady. A tam je využili amíci k propagandě. Byla studená válka.

  reagovatkd2017-04-11 22:43:05

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE: drahé ach omyl to jsou EVRO noviny

  a ,že jsi dámské přirození také se tam píše.

  reagovatwvw2017-04-10 16:49:41

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • TO JSOU ALE HALO NOVINY.

  reagovatach2017-04-10 16:41:05

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • vúbec nějaké mašíny ane nevzpomínejte.

  reagovatBarman2017-04-10 15:24:17

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE Tak tady čtu ty výplody toho pána z KANU a myslím si ,že tato sranda zavání průserem

  Tak nebezpečná trestná činost toho našeho přerovského válečného veterána je známa a tak by se nebylo čemu divit. Za takové zločiny kde byly používány zbraně a vybušniny dostat valečného veterána tak to se muže stat jenom tady.

  reagovatvolič Miloše Zemana2017-04-10 09:33:09

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE Tak tady čtu ty výplody toho pána z KANU a myslím si ,že tato sranda zavání průserem

  Bezděku víš co to je nebezpečné vyhrožování smrtí?Jestli to při tvém vzdělání ing.nevíš nebo se za tebe někdo vydává aby tě zlikvidoval ,tak si laskavě udělej pořádek jinak budeš mít problém.

  reagovatK+K Bezděkovi2017-04-10 09:01:03

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Zácha na Mírov

  reagovatVasil2017-04-10 06:29:32

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  levicový volič poděkuj havlovi,že se takoví zmrdi jako ty nehoupali.

  reagovatBezděk2017-04-09 19:48:57

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  Konečně je ten odporně urážlivý obsah ve vitrině KANistů odstraněn. No ale už vás vy neřádi ubývá. Jen tak dál.

  reagovatLevicový volič2017-04-09 11:04:46

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE: Ty starý kokote koho ty chceš věšet.

  Dávej si majzla co píšeš a komu vyhrožuješ.Ono všeho moc škodí.

  reagovatŽeravčák2017-04-09 10:40:34

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Na vitrínu KAN nešahej komunisto,nebo se budeš houpat.

  reagovatBezděk2017-04-09 09:12:04

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Zácha na mírov

  reagovatVasil2017-04-09 06:54:36

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  No vždyť to říkám. A to je také důvod, proč bylo a je nutno proti nim postupovat se vší rozhodností.

  reagovatkrtonožka2017-04-08 23:18:27

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  Milej Krtonožko, Slánský? To byl jen boj o koryta. Víš, oni se i komouši mydlili mezi sebou.

  reagovatHever2017-04-08 22:56:07

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Zeman pustí kájínka-příště ho budu volit.

  reagovatPinochet2017-04-08 19:16:39

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  Val přeleštit vitrínu osle

  reagovat(_!_)2017-04-08 15:20:48

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  Není pochyb "krtonožko" , že komunisti a jejich všeho schopná STB prováděli po desetiletí zrůdné zločiny. Když momentálně neměli třídního nepřítele, tak si ho vytvořili jako například v případě tak zvané protikomunistické skupiny Světlana (Hory Hostýnské), kterou defacto založila STB, aby mohla likvidovat oponenty komunistického režimu. Prostě to chtělo více Mašínů, Hučínů a pod.

  reagovatZ Přerova2017-04-08 12:12:39

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:RE: Hnusnej a odpornej škodlivej hmyz

  Krtonožko tebe jedině zašlápnout jinak se tě asi nezbavíme.Ty jsi žid?Ja si myslí že jsi jenom opravdu krtonožka k zašlápnutí.

  reagovatZbytečné volovi něco stále a stále psát ,že krtonožko2017-04-08 10:52:53

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Kte mas mozek ty debyl avachele pele mygranta na vas to zaslouzis ty debyl vimrtkany pes do piči tak vrach je hrdyna jaaj taki nervi mam aki ty sy kokot stydym za vás cigan ma lepší mozek než vipatlany gadzo

  reagovatDirga2017-04-08 09:19:59

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Jaaj taki more mrtka ten mašik taki horvat fasil 12 za vraždu v bytke a taki kokoti jepka svaži vyčorkuje a potrizne gadžo ako svinu a reku hrdyna jeej taki vi mrtka vypatlany cholera bi jebala tvoj maťer co ceš ty kokoti hlava jaaj citas to pavlicek mašik taky mrtka vrach obyčejný spynavy vrach

  reagovatDirga2017-04-08 09:16:29

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:RE:Děkuji

  Ale zavírali, jen je nepodceňuj. A co třeba Rudolf Slánský? Toho dokonce pověsili. Kdepak, komunisti byli pěkný bestie.

  reagovatkrtonožka2017-04-08 02:29:26

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:RE:Děkuji

  Svoje přisluhovače komáři nezavírali.

  reagovatHevrer2017-04-08 00:48:15

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:RE:Děkuji

  Z mého okolí nikdo zavřený nebyl. Taky za nic. Komunistou ani u komunistů nikdo z příbuzenstva nebyl. Teď nevím, jestli se za to máme stydět, že nikoho tehdy nezavřeli.

  reagovatZvedák2017-04-07 22:33:04

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Jakejpak odboj pořád

  To i tady v Přerově máme jednoho takového "hrdinu" Hučína, který dokonce dostal statut že je válečný veterán 3 odboje. V USA by za takové činy, které od r.1970 napáchal dostal nejvyší trest. Ovšem tady mu dají, že je odbojář. Ty jeho tresné činy byly páchány s pomocí výbušnin, nelegálně držených zbraní, které neváhal loupit a také prosakuje, že v jeho případě byli i mrtví vojáci v r. 1974, což mu ale bohužel nedokázali.

  reagovatvolič Miloše Zemana2017-04-07 10:33:03

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Jakejpak odboj pořád

  Tenkrát ta parta mladých výrostků se chtěla dostat na západ a přitom kradla a zabíjela. Pokud někdo podřízne svázanýho člověka pak je to samozřejmě vrah, ale navíc i psychopat, tohle neudělá normální člověk a psychopati jsou i ti co jim to imponuje. Tento režim si to akorát vymodeloval sobě na míru a nadělal s vrahů hrdiny a s obětí ty zlé. Ale svědectví, že se jednalo o sprosté vraždy je podloženo fotodokumentací a výpovědí tenkrát účastněných.

  reagovatunaki2017-04-07 10:22:24

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Cudáci prostí duchem obhajují vrahy.

  Nemá cenu diskutovat s někým který používá x nicků.

  reagovatbis2017-04-07 09:57:31

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • odboj skupiny bratří mašínů

  Vražda zůstane vraždou ať se schovává za odboj-podpalování stohů slámy a sena spíš způsobily zemědělcům když neměli čím krmit-než komunistům.To uměli i kluci,kteříse učili kouřit ve stohu.Pokladník Rošický byl taky velké zlo ?A kolik Mašínové zabili komunistických pohlavárů ?Dnes bychom stavěli takovým zločincům pomníky ? Fuj !

  reagovatkarel2017-04-07 09:32:26

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:Děkuji

  Z mé blízkosti bylo dost lidí, a i příbuzných pozavíráno.. Za nic.

  reagovatHever2017-04-07 09:06:48

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • zlo proti zlu

  Tak nevím jak velké zlo představoval pokladník Rošický - bohužel přestává platit pravidlo historiků - pro objektivitu popsání určitého časového období je nutné časový odstup minimálně několik desítek let - stále to posuzují lidi co mají ovlivněný pohled - historici by měli asi změnit toto pravidlo na odstup několika generací - ještě bychom se divili jaký pohled na to bude mít generace našich vnuků ve středním věku..........

  reagovatPetr662017-04-07 08:47:57

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Děkuji

  Nevím jestli by jste se stejně vyjadřoval, když by tím zastřeleným nebo podřezaným člověkem byl někdo z vaší blízkosti.

  reagovatkerim2017-04-07 08:14:54

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Česká přizdisráčská lůza

  Jen idiot lituje zabité komunistické fízly a argumentuje tím, že to byli jen zaměstnanci a dělali svou práci. To byli dozorci v koncentráku taky. Nic nevystihuje mentalitu minimálně poloviny národa tak dobře jako tento článek a obzvláště ten vtip v něm: Lůza nema rada Masiny a vubec predstavu ilegalniho odchodu do zahranici, protoze to "porusovalo platne ceskoslovenske zakony". Asi jako v tom starem vtipu, kdyz se Jugoslavec chlubi, kolik za valky postrileli Nemcu a Cech mu na to povida: "No my bysme je taky strileli, ale u nas to bylo zakazane!" http://hedvicek.blog.cz/1108/ceska-luza-s-penou-u-ust-se-zmita-v-krecich

  reagovatOlin Mrdalin2017-04-06 23:22:26

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • počkám

  Vidím,že komunisté ještě nevychcípali.

  reagovatPinochet2017-04-06 23:18:32

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Děkuji

  pane faráři, že jste jeden z mála přerováků, kteří pochopí historii okolo bří Mašínů ve správném rozměru. Tedy rozměru svobody. Ono je nám totiž zase po svobodách saháno. To bude hrdinů, až bude za kinem Hvězda stavěna Mešita. Inu dostat kobližku je taky svoboda. Myslíte, že ti, kteří tvrdě vystoupí proti Islamizaci budou hrdinové? Za předpokladu, že ti, kteří vystoupili proti komunismu jsou zlí teroristé? Blíží se totiž opravdu boj proti vnucované další zrůdné ideologii.

  reagovatHever2017-04-06 22:11:01

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:farář tomu nasadil korunu...

  Je to tady o tom proč se tady i po r.1968 uchytila zločinná komunistická ideologie. Bohužel bylo málo Mašínů a Hučínů.

  reagovatSympatizant2017-04-06 21:55:43

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:farář tomu nasadil korunu...

  A teroristé nejsou vrazi, ale oslavování hrdinové za jedinou správnou víru.

  reagovatodbojník2017-04-06 20:15:06

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • farář tomu nasadil korunu...

  ti evangelíci, nebudou kamarádi s muslimy? Muslimové také dle svých názorů bojují proti zlu, které reprezentují nevěřící psi.

  reagovatodbojník2017-04-06 20:13:01

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Zácha na Mírov

  reagovatVasil2017-04-06 19:17:59

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Jejda

  Když je někdo dutej, tak na barvě už nezáleží, heverku

  reagovatKid2017-04-06 18:51:10

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Jejda

  Tak je nutno si uvědomit, že jsme v komunistickém Přerově, kdy dokonce v závěru 70.let založili Síň tradic Lidových milicí, což byl naprostý unikát a nikde jinde něco takového neměli. Škoda, že se tenkrát tento odporný relikt komunismu nepodařilo vyhodit do vzduchu panu Hučínovi, který se na to v r. 1983 chystal. Chápu, že dal přednost útoku na konfidenta StB a KGB v nedaleké vesnici.

  reagovatZ Přerova2017-04-06 18:48:32

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Jejda

  Tady bude zase červeno....

  reagovatHever2017-04-06 18:37:56

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Dokument na točený pro ČT který nebyl nikdy odvysílán

  https://www.youtube.com/watch?v=R3ZYUGLEMro

  reagovatVrazi se zbraní2017-04-06 17:32:49

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • To je ale blábol, co čekat od černoprdelníka

  Už podle těch svázaných rukou to byla jasná sebeobrana.....tak jsem se dlouho nezasmál. Mašíni byli obyčejní zloději a vrazi. Nejdřív kradli a potom vraždili a to dělali sami pro sebe a ne pro ten váš přiblblej odboj vy dementi!............................................ http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Vladimir-Pelc-Loupezni-vrazi-Masinove-a-spol-452941

  reagovatwikipedia2017-04-06 17:10:07

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, PřerovskoANO, tak se to dělá!

publikováno 10. 04. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 69
Vážení přátelé, ANO.

Slávek Sobotka opět dokazuje, že je bezohledný a nebezpečný kretén.

publikováno 10. 04. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 17
Chovanec tvrdí, že nám nic nehrozí, Sobotka se nenechá vydírat teroristy, všichni se semkli proti teroristům.

"Prerovska" star tajemnik magistratu

publikováno 07. 04. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 129
Tajemnik magistratu Přerova soutěží s tajemnikem magistratu Prostějova kdo je větší lump,sprostak a žumpa.

Končím s ČSSD. S neslušnými lidmi nedělám.

publikováno 06. 04. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 41
Marie Benešová, blízká spojenkyně prezidenta Miloše Zemana, z politiky odchází.

Tak jsem viděl Senior Taxi v praxi

publikováno 05. 04. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 35

Dnes jsem z balkónu zahlédl takovou malou krabičku na kolech a na ní napsáno Senior Taxi.

 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát
€ nákup 27,00 € prodej 27,85

reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy