Přerovská nemocnice v médiích

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace.

Špitál šokoval i soudního znalce

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové přerovské nemocnice v něm čelí obžalobě ze smrti pacienta. Zdravotníci nemocnice u soudu popsali, že o víkendech a svátcích slouží jeden lékař na padesát až sedmdesát pacientů na několika odděleních.
Obžaloba klade přerovským chirurgům za vinu, že u čtyřiašedesátiletého pacienta, který ležel na jejich oddělení po operaci kýly, včas neodhalili následný zánět pobřišnice. Když se pacient po několika dnech neustále se zhoršujícího stavu dočkal řádného vyšetření, bylo už příliš pozdě. Život mu nezachránila ani urgentní operace.
Případ tragicky vyvrcholil během posledního lednového víkendu v roce 2016. Zdravotní sestry i samotní lékaři ale během hlavního líčení při popisu systému své práce používali přítomný čas.
„V osm ráno mám před sebou vizitu u zhruba padesáti pacientů. Je to časový stres. Víkendové a sváteční služby mají tento stresový režim,“ řekl v soudní síni jeden z obžalovaných lékařů Stanislav Kalabus, když podával vysvětlení k nedostatečným či zcela chybějícím záznamům v chorobopise zemřelého pacienta.
Zdravotní sestry, které u soudu vypovídaly jako svědkyně, uvedly, že lékař, který je o víkendu ve službě, zodpovídá nejen za lůžkové oddělení chirurgie, ale také za jednotku intenzivní péče, operační sály, ambulanci, k tomu má také pacienty na urologii nebo gynekologii.
„Jeden lékař má na všech odděleních na starosti až 70 lidí,“ upřesnila soudkyni zdravotní sestra Gabriela Kosatíková, která je momentálně na mateřské dovolené.
Právě chabé záznamy v takzvaném dekurzu pacienta mohou Kalabusovi i jeho kolegovi Richardu Polzerovi u soudu přitížit.
„Kdyby lékaři udělali všechno, co udělat měli – a já z chorobopisu nevím, zda tak učinili, nebo ne, protože to tam není zaznamenané nebo je to zapsané tak, že je to nečitelné – tak by šance pacienta na přežití byla daleko větší,“ konstatoval soudní znalec František Antoš, který k případu vypracoval posudek.
Sám pracuje jako chirurg v pražské Nemocnici Motol. Praxe přerovského špitálu jej vyvedla z míry. V inkriminovaném období měl totiž víkendovou službu i Richard Polzer, který dodnes nemá atestaci z chirurgie.
„Je šokující, v jakém časovém stresu lékaři pracují. Už vůbec není možné, aby měl skoro celou nemocnici na starost lékař bez atestace. Vím, že je nedostatek zdravotnického personálu, nicméně pak to v některých případech vyústí v tohle. Smrt tohoto pacienta poukázala na to, jak to nemá být,“ hodnotil Antoš.
Vedení nemocnice personální problémy odmítá
Vedení přerovské nemocnice problémy na své straně odmítlo. „Nemocnice Přerov je v současné době personálně stabilizovaná, a to jak po stránce lékařského, tak i nelékařského personálu. Péče na všech odděleních nemocnice je zajištěna v plném rozsahu a v souladu s požadavky na jednotlivé druhy poskytované zdravotní péče,“ uvedl ředitel Jiří Ševčík.
Podle prezidenta Svazu pacientů ČR Luboše Olejára však nemocnice své personální problémy zamlčují.
„Podněty od pacientů máme i my. Náš právník už řešil několik situací, kdy si lidé stěžovali, že v nemocnici nebyl odpovídající personál a že konzultace probíhaly s někým, kdo byl doma. K tomu se nemocnice samozřejmě nechtějí veřejně přiznat,“ popsal Olejár.
Prezident pacientské organizace vidí jako hlavní důvod současné krize personální vyhlášku z dob ministra zdravotnictví Leoše Hegera (2010–2013), která snížila počet zdravotníků na počet pacientů.
„Počet pacientů na jednoho lékaře se zvýšil asi o třetinu. Celá situace teď vrcholí tím, že na pacienty není čas,“ podotkl Olejár.
Problémy potvrdila i Česká lékařská komora (ČLK). „Nepřetržitá lékařská péče je v nemocnicích zajišťována pouze díky soustavnému a systematickému porušování a obcházení zákoníku práce. Dodržovány nejsou ani podmínky stanovené vyhláškou o minimálním personálním vybavení. Každý to ví, leč všichni mlčí,“ opřel se před časem do systému zdravotnictví prezident komory Milan Kubek.
„Politici doslova zuby nehty brání tomu, aby lékařská komora provedla personální audity v nemocnicích. Jsou si totiž dobře vědomi toho, jaký nepořádek bychom našli,“ doplnil.
České zdravotnictví se už dlouhodobě potýká s odchodem zkušených lékařů do zahraničí, zejména do Německa, kde na klinikách dostanou mnohem vyšší plat. Odcházejí i absolventi lékařských fakult, které odrazuje dlouhé období vedoucí k atestaci ve vybraném oboru. Mimo zdravotnictví prchají i zdravotní sestry. I ty podle komory láká větší výdělek za méně zodpovědnou práci.
„Personální devastace dnes ohrožuje nejenom kvalitu, ale již přímo i bezpečnost poskytované péče. Jsme přepracovaní a je nás málo,“ varoval šéf ČLK Kubek.

 

https://olomouc.idnes.cz/prerov-nemocnice-soud-smrt-pacienta-podminky-znalec-kritika-lekari-1p6-/olomouc-zpravy.aspx?c=A181107_438064_olomouc-zpravy_stk

 

Vloženo: 14. 11. 2018       Kategorie: Vaše články   Autor: Pacient

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


 • Proboha jenom ne ortopedie Přerov,složitější operace naštěstí posílají na Fakultku Olomouc.

  reagovatjkk2018-11-27 11:22:36

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • N

  Jediná kvalita v Nemocnici Pr je celá ortopedie a Pavel Přikryl.

  reagovatJura2018-11-18 13:51:07

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Kde je zahrabán to prase Havel?

  reagovatDotaz2018-11-17 17:09:38

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Prostějov a Štenberk též patří pod Agel a přitom jsou to kvalitní nemocnice.

  reagovatjana2018-11-17 16:04:34

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • špitál

  A kdo nese vinu za tento stav? Voliči Socanů a modrých ptáků, kteří hodili špitál do chřtánu Chrenkovi a jeho Agelu, který nechce zaplatit kvalitní lékaře. Když byl ředitelem Horák, tak špitál fungoval na 100%, když se objevil Agel kvalitní personál odešel do FN Olomouc, do Kroměříže. Chrenek chce vytřískat ze zdravotnictví stovky mil. a ne se starat o pacienty,.

  reagovatlysovská2018-11-17 14:20:25

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • zkušenost

  tak já mám z nedávné doby výbornou zkušenost z dětského oddělení - vysoce profesionální a vstřícný přístup mladých ale odborně zdatných lékařů i pana primáře. Dobrou zkušenost mám také s úrazovou ambulancí, tedy chirurgy-ortopedy a s rehabilitačním oddělením.

  reagovatPacient2018-11-16 15:59:04

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Oční odd. v nemocnici je velice kvalitní., mám výborné zkušenosti. Mám neblahou zkušenost z lékařkou , která byla na pohotovosti na chirurgické ambulanci, která ani z RTG nepoznala zlomeninu 2 krčního obratle a byla arogantní, zřejmně ji práce lékařky vůbec nebaví. Naštěstí jsem měla kontrolu ve FN Olomouc, kde pan dr. mě poslal na CT a zjistila se zlomenina a byla jsem hospitalizovaná na neurochirurgii.

  reagovatjana2018-11-16 14:39:37

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Přerovský špitál má pouze jedno kvalitní oddělení a to je ortopedie vedená primářem Pavlem Přikrylem. Ostatní jako chirurgie neurologie kardiochirurgie to je neštěstí. Jen se modlím kdyby se aby někdo z mé rodiny v případu skutečného zdravotního problému neskončil v prerovské nemocnici....

  reagovatPrerovák2018-11-16 07:32:34

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:No tak..

  Univerzální vina celého špitálu? Nějterá oddělení nejsou z nejlepších, některá ale "natahují" pacienty ze sousedních okresů. Házet do jednoho pytle třeba ortopedii a neurologii mi nepřijde fér, každé dělá úplně jinou medicínu, nemyslíte?

  reagovatSpokojený pacient2018-11-15 14:30:56

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • No tak..

  všichni snad víme, že do PR špitálu kvalitní značky "A..L" se vstupuje k ošetření maximálně drobných oděrek. Při závažnějších problémech je lépe udělat něco pro své zdraví a začít si kopat hrob sám, nebo se nechat poléčit v jiných městech, kde tuto skvostnou značku ještě nepoznali.

  reagovatLord Owl2018-11-15 08:21:58

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • IDNES

  Převzato z https://olomouc.idnes.cz/prerov-nemocnice-soud-smrt-pacienta-podminky-znalec-kritika-lekari-1p6-/olomouc-zpravy.aspx?c=A181107_438064_olomouc-zpravy_stk

  reagovatPacient2018-11-14 19:56:32

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, PřerovskoTady přece nejde o blbych 50 milionu ani o rybařeni v Artěku…

publikováno 18. 11. 2018 sekce: Vaše články
komentářů: 36
Konečně! Buch je mi svědkem, že sem teho chlopa nikdy neměl rad a nikdy sem o něm nic pozityvniho nenapsal.
 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát
€ nákup 27,00 € prodej 27,85

reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy