Rozhovor s vedoucí útulku Liga na ochranu zvířat ČR

Patříte k jedním z nejlepších útulků v České republice, máte inspiraci v organizacích jako Hope for Paws, Humane Society USA, v pražském Dogpointu, či u jiných?

Zda patříme k nejlepším útulkům, na to se těžko odpovídá, je to otázka spíše pro veřejnost.

Dá se říct, že se stále snažíme být dobrým útulkem, a i když patříme v ČR mezi nejdéle fungující útulky, vždy se rádi přiučíme i od jiných. A že je stále co vylepšovat.
Ano, samozřejmě sleduji dění i v jiných útulcích, jak ve světě, tak i doma. Co se týká útulku Dogpoint, v tom jsme byli i na návštěvě. Jsme stále v kontaktu a pokud je třeba, navzájem si vypomůžeme. Můžu říct, že útulek Dogpoint je na velmi špičkové úrovni.


Plánujete do budoucna nějaké změny nebo vylepšení?

V útulku je potřeba stále plánovat a měnit. Jak jsem psala, fungujeme již přes 20 let, takže vybavení, které bylo na začátku, prochází stálou renovací a přestavbou.
V tuto chvíli se místo unimo buňky staví příbytek zděný s vytápěnou podlahou a možností výběhu dle chuti každého obyvatele. Hrubá stavba je dokončena, čeká nás dodělat interiér + výběhy a najde se zde zase o něco větší komfort pro zhruba 12 pejsků a 20 koček.


Jak dlouho průměrně u Vás pes a kočka zůstane?

Je to různé, pokud se jedná o zvíře zaběhnuté, které hledá majitel, tak si je většinou vyzvednou majitelé během 2-3dnů.
Co se týká těch, co jdou do adopce, tak obvykle odchází hned po karanténě - po 10 dnech. Pak jsou zde tací, co tu stráví více jak 7-8 roků a stále se domova nedočkali, těch je však menšina.
Dále se pobyt prodlužuje např. u psů odebraných pro podezření pro týrání, ti nemohou do adopce dokud se jich buď majitel nevzdá nebo nejsou odebráni.
Pokud přijdou štěňata ve věku jednoho dne, musí čekat do jejich 8 týdne aby mohli být adoptováni. Tudíž průměrné číslo jen těžko vystihne fakt, je to však okolo 14 dnů.


Hledáte dobrovolníky nebo zaměstnance? Kde se to dozvíme?

Většinou napřed oslovíme veřejnost na facebooku a na našich stránkách (viz. závěr článku). Přednost mají uchazeči se složenou odbornou zkouškou, kterou nám nařizuje Zákon. Dále lidé, kteří umějí pracovat se psy.
Co se týká dobrovolníků – ti co přichází psíky venčit se hlásí sami v takovém množství, které nejsme mnohdy schopni uspokojit. Vždy začátkem roku se nabírají noví a to v omezeném počtu.


Jak mohou lidé pomáhat, mohou si sami vybrat na venčení psa, nebo si „pes vybírá nás“?

Nejlépe venčením, samozřejmě na tuto činnost se většina těší. Pomoci se dá i během roku, například úklidem listí, sekáním trávy atd.
Tady již tolik nabídek pomoci není. Je na možnostech zájemců, jak moc chtějí pomáhat. Venčit mohou přijít klidně každý den. Psa jim vybíráme my, dle jejich možností a našich potřeb.


V případě venčení – jde o čistě dobrovolnickou práci, musí platit nebo naopak peníze dostávají?

Ne jde čistě o dobrovolnickou činnost. Platí jen členské roční příspěvky.


Kolik lidí k Vám chodí venčit? Je to závazné nebo jednorázové?

Pokud vydrží zájem, dostane se dříve nebo později na všechny. Kdyby všichni mysleli venčení vážně, byla by i pro nás větší příležitost nabrat další zájemce. Je mnoho takových, kteří přijdou třeba jen jednou za rok. Raději máme ty, kteří chodí pravidelně.
Závazné to není, je na dobrovolnících, kolik času tomu chtějí věnovat.


Chodí venčit spíše nějaká věková skupina, například starší lidé, kteří na vlastního mazlíčka nemají čas, prostory nebo peníze?

Dá se říct, že chodí všechny věkové kategorie. Někteří dokonce mají i více svých psů a i přesto přijdou venčit i do útulku.


Vše zajímavé se čtenář dozví z našich webových stránek www.olomouckyutulek.cz nebo facebooku.
Na Vánoce se pořádají tzv. Dny otevřených dveří, kdy se veřejnost může podívat do zákulisí útulku, kam během roku nemají přístup. Termín bude brzy na našich stránkách.

Dědochová Hana – vedoucí útulku

 

Vloženo: 11. 11. 2017       Kategorie: Vaše články   Autor: Aneta Kundlová

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


 • sbirat, sbirar

  nekecat a sbirat pane "ha".

  reagovatrerere2017-11-17 00:13:53

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:

  Ale ale, dovolte otázku, vlastně 2. Kolik vydáváte manželce hajzlpapíru, když jde na záchod? Není to zbytečně moc?

  reagovath.a.2017-11-16 21:40:13

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • sbirat, sbirat

  nekecat a sbirat !!!

  reagovatpro "a"2017-11-16 14:50:06

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:

  a kdy se vám to stalo? Co na to psychiatr? Vy si jeďte k moři, já si budu mít svého psa. Ten dosahuje mnohem vyšších charakterových kvalit než vy.

  reagovata2017-11-15 15:26:28

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:

  1.Pořizovací cena- od 500,- do 20.000,- 2.Poplatky ze psa 3.Náklady na veterináře (vakcinace)pokud se neobjeví něco horšího 4.Náklady na žrádlo-min 10,- Kč denně 5.Náklady na výbavu-pelech,vodítko náhubek 6.Náklady za vodu-po každém venčení,šampony,stíhání apod. 7.Nutnost ho venčit v pravidelnou dobu bez ohledu na počasí,ať se vám chce,nebo nechce,věnovat se mu min 2 hod.denně 8.Smrdí 9.Sere kde se mu zamane a musíte to po něm sbírat (psí hovna patří mezi „nebezpečný odpad“) 10.Obechcává rohy,zanechává viditelné stopy,ničí zeleň 11.Obtěžuje okolí svými pazvuky (štěkání,vytí) 12.Doma ničí zařízení bytu,všude jsou po něm chlupy 13.Problémy s dovolenou-psí pas,někde vás s čoklem neubytují,v autě blije 14.Roznáší nemoci 15.Je nevyzpytatelný-pokouše kdekoho 16.Protože má v povaze usilovat o vedení ve smečce,snaží se být v rodině dominantní a terorizuje celou rodinu 17.Když ho jdete 3x denně vyvenčit,spočítejte si,pokud bydlíte v domě s výtahem,o kolik okradete ostatní spolubydlící na spotřebě el.energie a amortizaci zařízení 18.Na procházce s ním nemůžete ani do restaurace,protože vás z každé slušné vyhodí 19.Náklady na utracení a likvidaci jeho mršiny. 20.Pes je koprofág (žere výkaly a to nejen svboje,ale i cizí).To je známá věc,ale psomilové o tom neradi hovoří.Zvlášť,když se s ním pak cicmají... A co za to všechno získáte? Jeho pochybnou „lásku“,což je pověra,protože ve vás v lepším případě ctí vůdce smečky. Takže si to zvažte,než si takovou potvoru pořídíte.Za ty prechy můžete být každý rok na dodovlené u moře,na omezení osobní svobody nehledě.

  reagovatPřerovák2017-11-15 04:14:58

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Už zas počítáte? Podle Vás je tedy 1 pes/4,3 obyvatele. V Přerově se na poplatcích za psy vybere cca 1,5 milionu. Ve městě a v Předmostí je poplatek 1000/1500, v RD 400/600, v místních částech 300/450, pro důchodce 200/300. Údaje v Kč, před lomítkem za prvního psa, za lomítkem za druhého a každého dalšího. Zkuste si to spočítat a korigujte, nebo uveďte zdroj, odkud berete 10000 evidovaných psů. Nebo se zeptejte na magistrátě, na tuto agendu je vyčleněn 1 extra úředník. http://www.prerov.eu/cs/magistrat/o-magistratu/podrobna-struktura-magistratu-a-mestske-policie.html CTRL/F

  reagovath.a.2017-11-13 14:05:14

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Mila Aneto

  Dekuji vam za potesujici odpoved. Pokud tomu opravdu tak psi utulek cini tak jim vsem patri velke podekovani. Bylo by dobre kdyby zamestnanci psiho utulku chodili delat prednasky take do skolek a skol protoze vychova jak se starat o sveho psa zacina jiz v rannem veku. V Olomouci jsem si toho tak nevsiml ale v Prerove (43 000 obyvatel) a rekneme treba jen 10 000 registrovanych psu je toto tema velmi dulezite. Sprostak a ignorant jako "h.a." a mnoho jinych vlastniku psu (a je jich zde opravdu moc) nerozumi ci nechteji rozumet ze psi "hovinka" nejen zneprijemnuji zivotni prostredi lidem (deti si zde nemohou hrat na travnicich) ale take ze dychani techto vykalu je nehygyenicke a muze se nakonec stat i zdravi skodlive. Psi "hovinka" zde totiz sbira pouze male procento obcanu (vlastniku psu)....dokonce zde jiz pro to mame i technicke sluzby ktere musi chodit po meste se specielnimi vysavaci a po lidech jako pan a.h. musi uklizet. Rad bych vas obe pozval (abyste si udelali predstavu) do Prerova az trochu nasnezi (to je vse videt) a potom na jare az snih roztaje.....to by byl vyborny, odstrasujici dokumentarni film. Pro vas, jako studentku zurnalistiky a filmu by toto tema mohlo byt i vasi studijni praci ktera by mohla pomoci obcanum mest porozumet ze maji za sveho psa osobni zodpovednost .....psi nejsou problemem ale lide kteri po svych milaccich nesbiraji jsou. Neuvedomuji si a pokud je oslovite vubec je nezajima ze svym jednanim mohou zpusobit ve mestech biologicky hazard. Jeste jednou vam dekuji a preji hodne uspechu ve skole.

  reagovatAle ale2017-11-13 01:14:16

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:RE:Pani Aneto

  Slečno Aneto, Dirga je redakční oblíbenec, jeho příspěvky podle stanoviska redakce nikdo nečte, tudíž nelze brát vážně. A ten druhý exot, zde Ale ale, je takový místní pošuk, co má životní obzor ohraničený psími exkrementy, jejichž produkci neustále přepočítává a násobí třeba rychlostí větru, aby nás přesvědčil, jak jsou škodlivé. Všimněte si, že psí útulek chápe jako místo, kam mají majitelé psů své miláčky chodit venčit. Přeju hodně zdaru ve studiu

  reagovath.a.2017-11-12 17:45:20

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Pani Aneto

  Dobrý den, já studuji v prváku obor žurnalistika a filmová studia, dělala jsem rozhvor tady s vedoucí útulku v Olomouci, paní Hanou Dědochovou, je to velmi milá a zodpovědná paní, určitě své dobrovolníky o všem informuje, a osobě jako je tady "Dirga" by žádného psa nesvěřila. Děkuji za odpověď :)

  reagovatAneta Kundlová2017-11-12 17:37:12

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Už je tu. Nazdar hovne, to ti to trvalo. Užs to spočítal?

  reagovath.a.2017-11-12 17:02:48

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Pani Aneto

  Doufam ze ten debil "h.a." neni jeden z vasich dobrovolniku. Pokud je tak jiste souhlasite ze tento sprosty hulvat muze vasemu zvireti z utulku take ublizit. Tento "clovek" jiste na psa porvava ...ty debile pojd sem atd....a tim ze po psu zrejme nesbira "hovinka" tak prispiva k znecisteni zivotniho prostredi ve meste.. Pani Aneto a pani Hano vite ze v psim utulku muzete POSITIVNE ovlivnit zlepseni zivotniho prostredi ve meste? Prosim zajistete schuzky ktere vysvetli dobrovolnikum = vsem tem co k vam chodi vencit ze je jejich povinnost psi hovna ihned sebrat

  reagovatAle ale2017-11-12 16:54:34

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Sem čekal, kdy k tématu promluví ten debil "psí hovno" a objevil se druhý, co tu zvedá sledovanost.

  reagovath.a.2017-11-12 10:39:14

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Tak more Poslouchej taki chujki pomrtany tu pises hotel pro pes a kočku jebe ty už úplně chujkomrtka socheres chudel mindz tak dobry Poslouchej dobry pejsek vytrzi try dny v lednyčke nes so starou sožerem avachele savalos avarde machel dylyna tulo

  reagovatDirga2017-11-12 09:43:09

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, PřerovskoRomové se ohrazují proti Zemanovým slovům o nepřizpůsobivých

publikováno 12. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 35
Otevřený dopis členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny prezidentu Zemanovi:
Vážení voliči, občané České republiky jakékoli národnosti,

obracíme se na vás s výzvou nevolit Miloše Zemana v prezidentských volbách 2018! Prezident republiky je prezidentem všech občanů, občané by se neměli stydět za jeho chování ani výroky.

Jak se zbavit cigánů v Přerově

publikováno 11. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 14

Předmět:: Lety - výzva !Velebný pane Hermane! Proboha vás prosím: dotáhněte tu aféru koncentrák Lety až do konce.

Perinbaba na Horním náměstí přilákala děti z okolí

publikováno 11. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 4
Komparzisté se klepou zimou, štáb naslouchá režisérovým postřehům a povelům.

Kde vzít na vánoční dárky?

publikováno 11. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 12
Nákup dárků přes internet

Internetové obchody jako Aliexpress nebo Ebay nabízejí rozličné zboží, včetně oblečení, bot, batohů, hraček a doplňků.

Tomáš Hradílek není sám

publikováno 10. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 24
Tomáš Hradílek od první¬ho listopadu drží hladov¬ku, aby přiměl preziden¬ta Miloše Zemana ke zrušení ohlášené kandidatury.

Stačí kostka mýdla k umytí tuny špíny? Co na to občan?

publikováno 09. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 226
Přerov - Bývalí představitelé přerovské radnice včetně tehdejšího primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), kteří pět let čelili podezření z korupce, se dočkali od ministerstva spravedlnosti satisfakce za trestní stíhání.

Radní: Nechceme v Chemiku ubytovnu, navrhujeme raději demolici objektu

publikováno 08. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 27

Přerovští radní navrhují zastupitelům, 

Mají zaměstnanci MP Přerov speciální imunitu?

publikováno 08. 11. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 22
Dnes 8.
 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát
€ nákup 27,00 € prodej 27,85

reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy