Soud zamítl žalobu aktivistů ohledně stavby D1 u Přerova

news img
2.

3.2018 07:15 | OLOMOUC (ČTK)

Na možné zdržení stavby kvůli protestům aktivistů již dříve upozornilo vedení přerovské radnice, které kvůli husté dopravě ve městě bojuje za dostavění D1 už řadu let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. / Ilustrační foto
Na možné zdržení stavby kvůli protestům aktivistů již dříve upozornilo vedení přerovské radnice, které kvůli husté dopravě ve městě bojuje za dostavění D1 už řadu let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. / Ilustrační foto
Licence | Některá práva vyhrazena

Foto | Aktron / Wikimedia Commons
Olomoucký krajský soud ve středu zamítl žalobu ekologické organizace Děti Země ve sporu o dostavbu dálnice D1 u Přerova. Spolek podal žalobu proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které povolilo výjimku z ochrany chráněných druhů kvůli stavbě posledního úseku D1 z Říkovic do Přerova. Včera o rozhodnutí soudu informoval předseda Dětí Země Miroslav Patrik, podle kterého spolek zřejmě podá kasační stížnost. Ředitelství silnic a dálnic ČR nemohlo do verdiktu soudu získat změnu územního rozhodnutí a stavební povolení.


"Nečekali jsme, že tak rychle a s takovou lehkostí krajský soud o naší žalobě rozhodne. Zřejmě alibisticky předpokládá, že spor stejně skončí u Nejvyššího správního soudu, takže hlavním kritériem byla zřejmě rychlost. Až plnohodnotný rozsudek získáme, tak počítáme, že kasační stížnost podáme," uvedl Patrik.

Důvodem sporu je výjimka ze zákona k zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů. Jedná se například o batolce červeného, křečka polního či skokana štíhlého, kteří by mohli stavbou podle ekologických aktivistů trpět. Výjimku povolil olomoucký krajský úřad a ministerstvo životního prostředí rozhodnutí úřadu potvrdilo loni v říjnu. Resort v tomto případě odkázal mimo jiné na převahu veřejného zájmu.

Aktivisté proti rozhodnutí ministerstva podali loni na začátku prosince žalobu k soudu. Děti Země ve své žalobě namítaly, že ministerstvo potvrdilo výjimku v rozporu se zákonem. Současně navrhly, aby soud posoudil, zda by byla vhodnější jiná trasa dálničního obchvatu Přerova.

Podle aktivistů není zcela jasné, kam a za jakých podmínek se budou živočichové stěhovat nebo kdy začíná a končí vegetační období a hnízdění ptáků. Změnou trasy se chtějí vyhnout také vedení dálnice přes přerovskou místní část Dluhonice.

Na možné zdržení stavby kvůli protestům aktivistů již dříve upozornilo vedení přerovské radnice, které kvůli husté dopravě ve městě bojuje za dostavění D1 už řadu let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. Předloni začala stavba úseku mezi Lipníkem a Přerovem, na který má tato zbývající část navázat.

 

Fotogalerie

Foto 2

Foto 2
 
 
Vloženo: 04. 03. 2018       Kategorie: Vaše články   Autor: převzato

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


 • pozor na pátou kolonu z dluhonic

  která založila rodinnné občanské sdružení a pahctuje se s dětí země aby sudruzka nemusela prodávat baracek

  reagovatoxford2018-03-10 20:55:28

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • A more Rybka ten buzerant chce zrušit ubytovnu na hale v Predmosti a chce tam otevřít hospodu more zuby mu vybiju dylinovi to bude bordel jak když se ozere Teriaki

  reagovatPelo2018-03-07 19:05:48

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Dálnice není ani po padesáti letech dokončená

  Docela by mě zajímalo, kdo ty protestující financuje, vždyť ty soudy a stavební prodlevy musí stát spoustu peněz. A pokud je to neziskovka, tak si to platíme my z daní. Nebo se to nevyhodnocuje a ztráty se velkoryse přehlíží? Všem je jasné, že křečci jsou zástupný problém. Nebylo by lepší jednat nějak konstruktivně místo zdržování a blokování. Mělo by tu platit. Milý státe. Zbouráš mi dům pro stavbu dálnice, dej mi pozemek a postav mi tam obydlí jako náhradu. A stejně bych to viděl s hřištěm na házenou a kulturní činnost v Dluhonicích. Možná je to fenomén dnešní doby. Nelíbí se mi volba většiny nebo veřejný zájem, tak budu vše bojkotovat, ať to stojí, co to stojí. K čemu jsou nám politici, kteří nám neslouží, ministryně školství, která nezajistí výchovu chybějících lékařů, ale řeší nákladnou inkluzi. K čemu nám školy chrlí ekology, kteří nejsou schopni realizovat ani jeden ekonomicky efektivní projekt. K čemu jsou nám sociologové, kteří se panicky bojí navrhnout reálné řešení nepřizpůsobivých. O politolozích a novinářích ani nemluvě. Nějak tomu nerozumím. Nikdy jsem nepropagoval nějaký komunismus, ale žijeme ve společnosti – komunitě, která potřebuje k životu společnou infrastrukturu, sociální a zdravotní systém, školství, atd. a na to žádný tržní systém nefunguje.

  reagovatKotěšovský2018-03-05 15:03:32

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Jaaj more pico gadzo to vyhral jaaj more chave tupelo taki bude velka oslava pryvedu dva tanecnyce na tryptyz u tycky artabande zo pepikom maji more krasne vystupeny

  reagovatDirga2018-03-04 08:38:38

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, Přerovskozneuziti pravni moci OSPOD

publikováno 07. 03. 2018 sekce: Vaše články
komentářů: 6
Dobry den pokud budete mit zajem o muj clanek tak vam zhruba napisi o co se jedna jde o jedineli pripad v cele ceske republice nerikam to ja ale muj advokat takze v roce 2015 jsem dostala do pestounske pece dite 6 mesicu ( spolu s manzelem s kterym jsem jiz 15 let je italskehopuvodu ale zijeme v ceskuu) po celou dobu bylo o dite velmi dobre postarano pak se stala hrozna vec byla jsem s ditetem na detske oslave na ceste domu me zastavila policie kde podle nich jsem nadychala 2,7 promile alkoholu coz je nemozny protoze v takovem stavu bych byla v komatu a nebyla bych schopna niceho ne ridit ne se postarat o dite telefonovat atd.

Názor pana generála na "ochránce" demokracie.

publikováno 07. 03. 2018 sekce: Vaše články
komentářů: 38

Generálmajor v záloze Hynek Blaško, jenž je krajským zastupitelem za Stranu práv občanů ve Středočeském kraji, se na svém facebookovém profilu vyjádřil k dění ve Sněmovně, které se odehrálo kolem komunistického poslance Zdeňka Ondráčka.

Dotaz na město Přerov....odpoví mi někdo???

publikováno 04. 03. 2018 sekce: Vaše články
komentářů: 32
Přišla mi v pátek odpoledne informace do mobilu na smogovou situaci z infokanálu Přerov: Množství prachu v ovzduší výrazně překračuje stanovený limit.

Děti země Prohrály

publikováno 02. 03. 2018 sekce: Vaše články
komentářů: 37
Soud žalobu Zamítl.

Halík má strach z totality. Já také. Z totality, kterou lidé jako on chtějí nastolit.

publikováno 01. 03. 2018 sekce: Vaše články
komentářů: 7
Stejně jako si připomínáme výročí komunistického puče, tak si připomínáme i výročí umučení kněze Josefa Toufara komunistickým režimem.
 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát
€ nákup 27,00 € prodej 27,85

reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy