Nepotřebujeme spalovnu, ale třídění, tvrdí její odpůrci

Přerov – Přerov hledá zbytečně nákladné cesty toho, jak se vypořádat se zbytkovým odpadem, a přitom to jde jinde v Evropě, ale i za humny v nedalekém Bělotíně, levněji a lépe. Stačí jen zapojit zdravý selský rozum. Tak vyzněla debata v přerovském klubu Teplo, kterou uspořádali v pondělí odpůrci spalovny z Hnutí Duha, organizace Arnika a iniciativy Za naše děti proti spalovně.

Proti plánům kraje a města vybudovat v areálu přerovské teplárny Dalkia zařízení pro energetické využití odpadu se ozvaly první protesty už před dvěma lety. Tehdy uspořádala iniciativa „Za naše děti proti spalovně" protestní pochod městem.

Zastupitelé pak schválili záměr na uspořádání místního referenda, ve kterém by se mohli občané vyjádřit, zda spalovnu chtějí či ne.

„Referendum stále nebylo vyhlášeno a lidé měli do této doby možnost poslechnout si jen argumenty zastánců spalovny, a to na debatách, které uspořádal kraj či město," vysvětlil důvody uspořádání kulatého stolu Jiří Slezák z iniciativy Za naše děti proti spalovně.
Vliv zařízení spalovny na životní prostředí popsal Jindřich Petrlík z hnutí Arnika.
„V odpadu ze spalovny je koktejl v podobě velkého množství těžkých kovů, organických látek, včetně dioxinů a zhruba jednu desetinu tvoří nejtoxičtější část popílek. Je důležité sledovat, co se s tím popílkem dál děje. Vesměs končí jako stavební materiál a mizí tak z očí státních úřadů," shrnul.

Podle Ivo Kropáčka z Hnutí Duha množství komunálních odpadů v rámci Evropské unie dlouhodobě stagnuje a kapacita spaloven je na západě od našich hranic nevyužitá. I to je důvodem, proč Evropská komise další budování těchto zařízení nepodporuje.
„Například Švédsko do nich dováží odpady ze sousedního Norska," zmínil.
O své zkušenosti se podělil také předseda Spolku pro obnovu venkova a starosta Bělotína Eduard Kavala.

Jak zatočit s odpadem, prozradil bělotínský starosta Právě Bělotín je známý svým originálním receptem na vypořádání se s biologicky rozložitelným odpadem – ten nechala obec „zpracovat" takzvanými kalifornskými žížalami. Díky nim Bělotín ve srovnání s vyvážením rostlinného odpadu na skládku ušetřil až osmdesát procent financí. Starosta se netajil tím, že považuje vybudování spalovny v Přerově za zbytečné.

„Měli bychom mít selský rozum. Jestliže z odpadu vybereme všechno, co je vratné do půdy, vybereme to, co se dá využít – tedy recyklovatelné plasty, papír a dřevo, tak co tedy budeme spalovat?," zeptal se. Spaloven je podle něj navíc v České republice přehršel.
„Je jasné, že je to výborný kšeft. Ten, kdo to prosadí, na tom bude už dneska, nebo poté, co opustí svůj post, dlouhou dobu profitovat," soudí. Možností pro obce, a tedy i pro Přerov je, jak míní, zapojit do třídění odpadu nezaměstnané.

„Spočítal jsem si, že za dvě miliardy korun, na kolik by přišla menší varianta spalovny, bych dal pěti stovkám cikánů práci na dvacet, pětadvacet let. To jsou dobře investované miliardy. Když budou chodit po dědinách a sbírat odpadky, budou si toho vážit, a my si za budeme vážit těch, kteří pro nás uklízejí," dodal.
V diskusi se občané ptali, kdo je garantem třídění odpadu, ale zajímalo je i to, jakou cestou by se odpad do spalovny dovážel – zda po železnici nebo po silnici. Zastupitel Vladimír Puchalský (SpP) upozornil, že spalování je jen alternativa ke skládkování.
„To znamená, že musíme třídit, musíme třídit a musíme recyklovat. My jako občané na to můžeme mít dost podstatný vliv ve spolupráci s obcí nebo městem, to jinak nejde," konstatoval.

Autor: Petra Poláková-Uvírová
 

Vloženo: 13. 05. 2014       Kategorie: Vaše články   Autor: Petra Polaková-Uvirová

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


 • ke spalovně

  Zajímalo by mně, kolik z Vás bylo na obou akcích, že tak zasvěceně píšete. Jak město, tak Arnika s SpP řekli své argumenty. Teď ale je třeba s chladnou hlavou ty argumenty dál vyříkávat a ne provádět kategorické závěry ať už z jedné, či druhé strany. Ona pravda a řešení se najde někde uprostřed. Jako ostatně skoro vždycky.

  reagovatnick2014-05-15 08:59:00

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Sem rád, že v Česku na peníze slyší pouze protagonisté ekologických hnutí.

  Ve všech ostatních organizacích a hlavně ve státních orgánech všeho druhu se vše rozhoduje na základě důkladných nestranných studií. Pokud někdo byť jen zkusí ovlivnit rozhodnutí, výsledek kontrol atd. nějakou finnanční pobídkou či protislužbou je ihned odkázán do patřičných mezí. A to že by někdo byť jen pomyslel na to, že by mohl za peníze rozhodnout jinak než správně je čirá fantazie a pokud to někdo zmíní, tak je zapšklý závistivý čecháček, nemakačenko, hospodský povaleč, co neumí nic jiného jen pomlouvat pracovité.

  reagovatbéčko2014-05-14 19:14:50

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:to Ferda

  ...ano připojuji se - je to obecně známá pravda že všechny tyto ekologické organizace bez vyjímky mají daleko k jakékoliv nezávislosti. Prostě kdo si je objedná a zaplatí, tak tomu slouží do roztrhání těla. Tímto neobhajuji ani spalovnu ani ZEVO. Ale kdo si dnes vzpomene na ty předpovídané hromady přejetých dětí při výstavbě Peni marketu na Svisle coby argumenty tehdy ještě ne SPP ale OPPM a ekologů typu všehoturisty Korbela zakázat výstavbu té samošky? Nevím kolik přerováků zná metadata příznivců či odpůrců toho velmi do budoucna vzdáleného projektu spalovny. A kolik přerováků zná výhody či nevýhody toho kterého řešení s dopadem ne na životní prostředí - snad jen naivní blázen si může myslet že dnes projde přes EIA cokoliv s komínem co by nesplňovalo ty nejpřísnější normy- ale v době kdy jsme my Češi jako nejvyhlášenější dravci na jakékoliv slevy a výhody cena odpadu při ANO a při NE spalovně, cena tepla při ANO a při NE spalovně! To dnes vůbec nikdo neví ani na magistrátu, ani na krajském úřadě ale ani na Dalkii (ta dokonce ještě vůbec netuší zda tam takovýto kotel vůbec chce). takže opět jako za bolševika propaganda a nic víc. Rozumní čekají na argumenty, fakta, a nad těmi bude možné v budoucnu diskutovat a i se pohádat. teď opravdu není lautr nad čím.

  reagovatAlien2014-05-14 16:11:31

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Asi tak nějak

  JJ, stačí zaplatit a pak už budou zticha. Uhodil jste hlavičku na hřebík :-)))

  reagovatFerda pro áčko2014-05-14 14:38:48

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • to Ferda

  Protože na místě toho pískoviště byli vzácní broučci a květinky. Ale pokud bysta dal Hnutí Duha finanční příspěvek, dovolí Vám tam postavit třeba atomovou elektrárnu.

  reagovata2014-05-14 08:24:38

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Hnutí Duha, Arnika

  Tady ty spolky jsou vždy zásadně proti čemukoliv, co se má postavit. I kdyby to bylo pískoviště pro děti.

  reagovatFerda2014-05-14 07:34:28

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • altarnativa Roma

  Však oni už trénujou. Dáme jim 2 miliardy a oni to budou rozebírat-třídit. To je ten alternativní plán ke spalovně. Lenin říkal: "učit se, učit se, učit se". Puchalský říká : "třídit, řídit, třídit".

  reagovata2014-05-13 22:16:27

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Ve Škodově ulici probíhá ekologická likvidace ledniček-freon je za bílého dne pouštěn do luftu.Protože víme,kdo je za tím,děláme,že nic.Ale běda,kdyby babka hodila Petku do pece.Hned bysme tu měli ekology.

  reagovatKraken2014-05-13 21:36:29

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Spalovnu cikánú potřebujeme.

  reagovatno2014-05-13 17:29:19

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Utopie Puchalského


  „To znamená, že musíme třídit, musíme třídit a musíme recyklovat. My jako občané na to můžeme mít dost podstatný vliv ve spolupráci s obcí nebo městem, to jinak nejde," konstatoval Puchalský.

  Třeba Puchalský a celý jeho spolek, přesvědčí jejich cikanské bratry, aby třídíli odpad, oni ho ani netřidi, oni ani neplatí poplatek za odpad a dělají s bezdomovci jen bordel.

  reagovattřidič2014-05-13 16:11:47

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, PřerovskoDo Přerova míří tisíce lidí. Na dobré pivo, Mandrage a Petera Nagye

publikováno 15. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 3

Přerov – Na nápor tisícovek návštěvníků se připravuje areál výstaviště, který se stane v sobotu 17.

Asi jsem rasista a xenofob a nebudu volit Netopilovou a SPP

publikováno 14. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 18

Dnes se nám pokazilo počasí a tak sedím u počítače a projíždím různé servery, jako např.

Více policistů u přerovského nádraží by uvítali i Romové

publikováno 14. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 24
Přerov – Krádeže, potyčky mezi opilci, ale také agresivita fanoušků, kteří vysednou na nádraží v Přerově z vlaku a míří na hokejové utkání.

Letiště

publikováno 13. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 13
Co bude s letištěm je asi ve hvězdách.

Nepokradeš 2

publikováno 13. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 2
Reaguji tímto na článek uveřejněný dne 9.

Okamura chce být prezidentem, odkráglování Samkové je jen malá oběť

publikováno 12. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 7
Když už jsem zde asi rok a půl nic nenapsal - neměl jsem čas - musel jsem mít velký důvod otevřít editor blogu na idnes.

Bezdomovci v Přerově chtěli SNÍST PSA! Strážníci jim v tom zabránili.

publikováno 12. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 21
V Přerově zabránili strážníci městské policie velmi krutému osudu jednoho pejska.
 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát

reklama

 

 

 

Stojan Interiéry

Podlahy a interiéry

 

Pela Trade

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy