Přerov je šampiónem ve sběru vybitých baterií. Občané jsou výrazně aktivnější než místní firmy.

news img Více než 15,5 tuny. Takové množství použitých baterií vytřídili občané a některé firmy města Přerov v loňském roce. Podíl Přerova na celkovém sběru baterií v České republice byl loni 1,5 %, což je v porovnání s ostatními městy nadprůměrný výsledek. Aktivní je přerovská veřejnost a některé školy, firem je však stále pomálu.

Město Přerov spolupracuje v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů s neziskovou společností ECOBAT. Spolupráce funguje již od roku 2003 a funguje velmi dobře. I proto patří Přerov každoročně mezi města s největším objemem odevzdaných použitých baterií. „Množství baterií odevzdaných na jednoho obyvatele města je v Přerově dokonce třikrát vyšší, než je celorepublikový průměr,“ říká ke spolupráci s městem Petr Kratochvíl, ředitel ECOBATu.

Sběrné boxy téměř na každém rohu
Občané Přerova mají k dispozici celkem 62 míst, na kterých lze vybité baterie odevzdat. Ze zákona mezi ně patří všechny prodejny elektro, ale také supermarkety či jiné obchody, které baterie a akumulátory prodávají. Baterie lze však přinést i do sběrného boxu na přerovském magistrátu, nebo je vyhodit do jednoho z 18 venkovních červených kontejnerů umístěných po Přerově. Kompletní seznam sběrných míst v Přerově je k dispozici na http://89.24.231.83/provozovny_free.php.

Výchova k recyklaci již od školních let
Více než 3 000 škol v České republice je zapojeno do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, který má za cíl zábavnou formou vzdělávat děti v oblasti třídění a recyklace odpadů. V praxi jim mimo jiné umožňuje vyzkoušet si třídění drobných elektrozařízení, tonerů či baterií na vlastní kůži. Projekt napomáhá prostřednictvím her, praktických činností, kvízů apod. k rozvoji pozitivního vztahu dětí k životnímu prostředí.

V Přerově se jedná celkem o 12 školských zařízení, která jsou v projektu registrována, přičemž nejaktivnější jsou ZŠ Trávník (354 kg baterií odevzdaných v roce 2013) a ZŠ U Tenisu (266 kg v roce 2013). Tyto výsledky jsou v celorepublikovém srovnání jedny z nejlepších. Potenciál skýtají školy mateřské, které jsou až na jednu výjimku zcela neaktivní. Podíl škol na celkovém zpětném odběru baterií v Přerově v roce 2013 činil téměř 4 %. V celorepublikovém srovnání se jedná spíše o podprůměrný výsledek – průměrně mají školy 10% podíl na sběru baterií v ČR.

Registrace do projektu a účast v něm je pro školy výhodná a navíc zcela zdarma. Za plnění úkolů a sběr získávají školy body, které si pak mohou ve speciálním internetovém katalogu vyměnit za různé odměny, charakteru výtvarných či sportovních potřeb, her, školních pomůcek, nebo také vstupenek do divadel, kin a zoo. Nad projektem převzalo záštitu MŠMT České republiky a je podporován společnostmi, které se v České republice specializují na zpětný odběr a recyklaci. Více o projektu na www.recyklohrani.cz.

Baterie lze třídit doma i v zaměstnání
Stejně jako třídění papíru, plastů či skla by mělo být samozřejmostí třídění baterií. „Skončí-li totiž třeba tužková baterie v komunálním odpadu, začnou se z ní po čase uvolňovat těžké kovy, které mohou znečistit spodní i povrchové vody,“ doplňuje Kratochvíl. Kdo nemá možnost, či nechce třídit baterie doma, může tak činit i v zaměstnání. Tedy pokud možnost odevzdat vybité baterie v práci zaměstnavatel nabízí. Mnoho firem je dnes již zapojeno do kolektivního systému sběru a recyklace přenosných baterií, díky kterému mohou neustále zlepšovat svůj environmentální profil. Zapojení do systému je velmi jednoduché a je zcela zdarma. V rámci spolupráce dodá ECOBAT firmám atraktivní sběrné nádoby, které lze umístit na dobře viditelná místa v prostorách firmy, a zajistí zdarma zpětný odběr a odvoz všech druhů a typů baterií či akumulátorů.

Nejvýznamnějšími partnery ECOBATu v Přerově jsou EMOS (více než 100 tun odevzdaných použitých baterií od roku 2002) a Technické služby města Přerova (více než 20 tun odevzdaných použitých baterií od roku 2003).

Proč má smysl baterie třídit?
Baterie jsou oproti papíru, plastům a sklu stále podceňovanou komoditou. „Odhodit do koše malou baterii je snadné. Neumím si ale představit, že by někdo udělal stejnou věc například s vysloužilým vysavačem,“ uzavírá Kratochvíl. Jak již bylo řečeno dříve, baterie obsahují kromě vzácných kovů také jedovaté látky, které mohou znečistit přírodu. Podle nedávného průzkumu (http://www.ecobat.cz/cz/akce/?item=129) se v každé české domácnosti nachází průměrně 49 baterií, což v celé ČR představuje potenciálně celkem 214 milionů kusů baterií o celkové váze přes 4 700 tun. Pokud by toto množství baterií, které Češi nakoupí během 1,5 roku, skončilo v komunálním odpadu, mělo by to výrazně negativní dopad nejen na životní prostředí. Pokud by však byly tyto baterie vytříděny a recyklovány, bylo by možné z nich získat téměř 785 tun oceli, 987 tun zinku, 963 tun manganu či přes 70 tun niklu a mědi.


 

Fotogalerie

Venkovní červený kontejner

Venkovní červený kontejner

Baterie

Baterie
 
 
Vloženo: 29. 04. 2014       Kategorie: Vaše články   Autor: Jana Macková

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, PřerovskoTo si přečtěte je to bomba

publikováno 01. 05. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 3
Přesto, že pracuji ve státní složce, kterou většina dobře zná a nemá ji v lásce, chtěl bych tímto informovat o zařízení pro odcizování motorových vozidel.

S primátorem na kole na Jadran

publikováno 30. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 11

Na první jarní projížďku po cyklostezce Bečva se vydali v sobotu milovníci tohoto sportu.

Přerov má opravdu myslící lidi.Zase to můžete smazat,ale pravdu nevymažete

publikováno 30. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 11
David Rohan, Přerov Středa, 30.

Co je důležitější pro zastupitele?

publikováno 29. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 34

S těžkými víčky jsem sledoval poslední, téměř 10 hodin trvající jednání zastupitelstva města Přerova.

V Přerově prošla vyhláška, která zakázala hazard

publikováno 29. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 83
Zastupitelé se na zákazu provozování loterií a jiných podobných her na celém území města překvapivě vzácně shodli.

Přerovská TOP 09 a jejich výkřik do tmy

publikováno 29. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 4

Místní organizace TOP 09 vyzvala

Okamura přijel mezi davy,

publikováno 28. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 5
Na vysávání rozpočtu nepřizpůsobivými upozorňoval šéf Úsvitu Tomio Okamura na jarním veletrhu Flora Olomouc.

Babiš vyzrazuje výsledek dosavadního hospodaření nové republiky

publikováno 28. 04. 2014 sekce: Vaše články
komentářů: 9

Toto je výsledek 20letého hospodaření

 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát

reklama

 

 

 

Stojan Interiéry

Podlahy a interiéry

Stěhování Přerov 

Pela Trade

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy