Přerov je šampiónem ve sběru vybitých baterií. Občané jsou výrazně aktivnější než místní firmy.

Více než 15,5 tuny.
Takové množství použitých baterií vytřídili občané a některé firmy města Přerov v loňském roce. Podíl Přerova na celkovém sběru baterií v České republice byl loni 1,5 %, což je v porovnání s ostatními městy nadprůměrný výsledek. Aktivní je přerovská veřejnost a některé školy, firem je však stále pomálu.
Město Přerov spolupracuje v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů s neziskovou společností ECOBAT. Spolupráce funguje již od roku 2003 a funguje velmi dobře. I proto patří Přerov každoročně mezi města s největším objemem odevzdaných použitých baterií. „Množství baterií odevzdaných na jednoho obyvatele města je v Přerově dokonce třikrát vyšší, než je celorepublikový průměr,“ říká ke spolupráci s městem Petr Kratochvíl, ředitel ECOBATu.
Sběrné boxy téměř na každém rohu
Občané Přerova mají k dispozici celkem 62 míst, na kterých lze vybité baterie odevzdat. Ze zákona mezi ně patří všechny prodejny elektro, ale také supermarkety či jiné obchody, které baterie a akumulátory prodávají. Baterie lze však přinést i do sběrného boxu na přerovském magistrátu, nebo je vyhodit do jednoho z 18 venkovních červených kontejnerů umístěných po Přerově. Kompletní seznam sběrných míst v Přerově je k dispozici na http://89.24.231.83/provozovny_free.php.
Výchova k recyklaci již od školních let
Více než 3 000 škol v České republice je zapojeno do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, který má za cíl zábavnou formou vzdělávat děti v oblasti třídění a recyklace odpadů. V praxi jim mimo jiné umožňuje vyzkoušet si třídění drobných elektrozařízení, tonerů či baterií na vlastní kůži. Projekt napomáhá prostřednictvím her, praktických činností, kvízů apod. k rozvoji pozitivního vztahu dětí k životnímu prostředí.
V Přerově se jedná celkem o 12 školských zařízení, která jsou v projektu registrována, přičemž nejaktivnější jsou ZŠ Trávník (354 kg baterií odevzdaných v roce 2013) a ZŠ U Tenisu (266 kg v roce 2013). Tyto výsledky jsou v celorepublikovém srovnání jedny z nejlepších. Potenciál skýtají školy mateřské, které jsou až na jednu výjimku zcela neaktivní. Podíl škol na celkovém zpětném odběru baterií v Přerově v roce 2013 činil téměř 4 %. V celorepublikovém srovnání se jedná spíše o podprůměrný výsledek – průměrně mají školy 10% podíl na sběru baterií v ČR.
Registrace do projektu a účast v něm je pro školy výhodná a navíc zcela zdarma. Za plnění úkolů a sběr získávají školy body, které si pak mohou ve speciálním internetovém katalogu vyměnit za různé odměny, charakteru výtvarných či sportovních potřeb, her, školních pomůcek, nebo také vstupenek do divadel, kin a zoo. Nad projektem převzalo záštitu MŠMT České republiky a je podporován společnostmi, které se v České republice specializují na zpětný odběr a recyklaci. Více o projektu na www.recyklohrani.cz.
Baterie lze třídit doma i v zaměstnání
Stejně jako třídění papíru, plastů či skla by mělo být samozřejmostí třídění baterií. „Skončí-li totiž třeba tužková baterie v komunálním odpadu, začnou se z ní po čase uvolňovat těžké kovy, které mohou znečistit spodní i povrchové vody,“ doplňuje Kratochvíl. Kdo nemá možnost, či nechce třídit baterie doma, může tak činit i v zaměstnání. Tedy pokud možnost odevzdat vybité baterie v práci zaměstnavatel nabízí. Mnoho firem je dnes již zapojeno do kolektivního systému sběru a recyklace přenosných baterií, díky kterému mohou neustále zlepšovat svůj environmentální profil. Zapojení do systému je velmi jednoduché a je zcela zdarma. V rámci spolupráce dodá ECOBAT firmám atraktivní sběrné nádoby, které lze umístit na dobře viditelná místa v prostorách firmy, a zajistí zdarma zpětný odběr a odvoz všech druhů a typů baterií či akumulátorů.
Nejvýznamnějšími partnery ECOBATu v Přerově jsou EMOS (více než 100 tun odevzdaných použitých baterií od roku 2002) a Technické služby města Přerova (více než 20 tun odevzdaných použitých baterií od roku 2003).
Proč má smysl baterie třídit?
Baterie jsou oproti papíru, plastům a sklu stále podceňovanou komoditou. „Odhodit do koše malou baterii je snadné. Neumím si ale představit, že by někdo udělal stejnou věc například s vysloužilým vysavačem,“ uzavírá Kratochvíl. Jak již bylo řečeno dříve, baterie obsahují kromě vzácných kovů také jedovaté látky, které mohou znečistit přírodu. Podle nedávného průzkumu (http://www.ecobat.cz/cz/akce/?item=129) se v každé české domácnosti nachází průměrně 49 baterií, což v celé ČR představuje potenciálně celkem 214 milionů kusů baterií o celkové váze přes 4 700 tun. Pokud by toto množství baterií, které Češi nakoupí během 1,5 roku, skončilo v komunálním odpadu, mělo by to výrazně negativní dopad nejen na životní prostředí. Pokud by však byly tyto baterie vytříděny a recyklovány, bylo by možné z nich získat téměř 785 tun oceli, 987 tun zinku, 963 tun manganu či přes 70 tun niklu a mědi.