Šikana, vyhrožování dělníkům, zpřísňování výroby, hroucení z přepracování. Baxter - odborář promluvil, co předcházelo

news img

„S nástupem nového vedení se rozmohla ve firmě šikana, mobbing i stalking.

Za téměř 14 let se nepovedlo odborářům vyjednat s českým managementem kolektivní smlouvu, neuspěli ani zástupci odborů ze svazu KOVO,“ popisuje změnu pracovních podmínek v přerovské firmě Gambro (nyní Baxter) jeden z jejích bývalých zaměstnanců Jiří Iž, který stál u jejího vzniku na počátku 90. let. Ten kromě mnoha technických funkcí, které ve firmě zastával, působil i jako předseda odborů. „Členové firemní odborové organizace byli jednotlivě zváni k pohovorům, kde jim zástupci českého vedení vymývali mozky, vštěpovali jim dezinformace o tom, že odbory jsou zbytečné, a byli také zastrašováni. Dopadlo to nakonec tak, že zaměstnanci začali ze strachu o svou existenci z odborů vystupovat a jejich počet se snížil z původních 250 na pouhých 17. Předsedové naší místní organizace byli i systematicky profesně likvidováni,“ doplnil ještě někdejší odborář Jiří Iž.Jako blesk z čistého nebe zasáhla většinu z 620 přerovských zaměstnanců, kteří pracují v pobočce americké firmy Baxter, zpráva jejího vedení, že se přerušuje s okamžitou platností výrobní provoz. Lidé byli bez předchozích upozornění najednou svoláni do haly jednoho z místních hotelů, kde jim bylo sděleno, že se zastavuje výroba, zaměstnanci zůstanou doma a budou pobírat stoprocentní plat, dokud se nerozhodne, co bude dál. Pokud by firma, jež se zabývá produkcí hadičkových systémů pro zdravotnictví, v Česku opravdu skončila, měli by její pracovníci dostávat odstupné ve výši dvojnásobku až osminásobku měsíčního platu podle odpracovaných let. „O tom, proč firma vlastně končí, se vyrojilo víc dohadů. Zruší noví američtí vlastníci jen výrobu v zemích, kde už nemohou dále snižovat náklady? Odkoupili české pobočky jen proto, aby nás zanedlouho stejně zlikvidovali a zrušili si tak svoji případnou konkurenci do budoucna? Do této verze by zapadal fakt, že se údajně mají zavírat další dceřinné společnosti Baxteru i jinde ve světě. Přestěhuje se výroba do zemí, kde se mohou lidem platit ty nejnižší mzdy? Také se spekuluje o tom, že to avizované červnové jednání je jen jakousi zástěrkou a stejně je už rozhodnuto, že naše přerovská pobočka definitivně skončí. To je špatná zpráva zvláště pro ty, kteří si nabrali půjčky a hypotéky. Opravdu jsme nic nevěděli, naopak v minulosti nás vedení ujišťovalo, že náš obor má velkou perspektivu. Je také nesmyslem tvrzení, co svého času šířili manažeři, že majitel firmy Meopta, v jehož areálu náš závod funguje, chtěl zvednout nájmy za pronajaté nemovitosti tak, že by se to Baxteru už nevyplatilo,“ uvedli pro ParlamentníListy.cz někteří zaměstnanci a odboráři, kteří si nepřáli být jmenováni.

Nicméně zástupci českého vedení firmy si stále stojí za svým původním prohlášením. Přesto jejich informace nyní leccos naznačují. „O tom, jak se situace bude vyvíjet dál, se rozhodne v průběhu měsíce června. Mohu potvrdit, že pracovníci, kteří zůstanou doma, budou zatím dostávat 100 procent mzdy a v případě zániku pobočky se uvažuje o odstupném, a to vyšším než stanoví zákoník práce. Konkrétně dle délky odpracovaných let. K přerušení provozu pak došlo proto, že vysoce konkurenční tržní prostředí se zvyšujícími se celkovými náklady způsobilo, že v přerovském závodě dochází k poklesu objemů výroby. Investice potřebné k zachování produkce i celková ekonomika tohoto závodu jsou tak už finančně neudržitelné,“ konstatoval tiskový mluvčí firmy Baxter Roman Pavlík.

Vysoké pracovní nároky poslaly řadu lidí do invalidního důchodu

Původní firma Gambro, která se dnes přejmenovala po změně vlastníka na Baxter, vznikla v Přerově v areálu známého podniku Meopta v roce 1993 s třiceti zaměstnanci. A sice jako pobočka mateřské švédské korporace. Podniku se řadu let dařilo, měl velké lukrativní zakázky a počet zaměstnanců vzrostl zanedlouho na 500. O práci v něm byl na Přerovsku obrovský zájem, dokonce se na personálním oddělení začaly vytvářet pořadníky se jmény dalších potencionálních zájemců. Firma totiž své lidi na tehdejší poměry velmi dobře platila. Podle slov jednoho ze zakládajících zaměstnanců závodu a později i odborové organizace Jiřího Iže se situace dramaticky změnila až po roce 2006. „Na pozice vyššího a středního managementu firmy se totiž dostali lidé ze zaniklé pobočky Philips z Hranic na Moravě a ti postupně změnili atmosféru ve firmě na neosobní až nepřátelskou. Rozmohla se šikana, mobbing i stalking. Vyrábělo se sice daleko víc, ale kvalita šla výrazně dolů, na což upozorňovali i provozní pracovníci. Těm šikovnějším postupně docházela trpělivost a začali odcházet. Vystřídali je daleko méně zkušení zaměstnanci z agentur a jakost se stále zhoršovala. Kromě toho také naši šéfové zaspali v roce 2012, když postihla hlavního dodavatele materiálu z italského města Medolla přírodní katastrofa. Pět měsíců pobočka stála namísto toho, aby se hledaly náhradní zdroje. Tak jsme ztratili některé naše zákazníky. Později se začalo dělat v nepřetržitém provozu, ve dvanáctihodinových směnách. Nakoupily se výrobní pásy, kterým se začalo říkat Šanghaj. Jejich chod se postupem času, oproti začátku, dvojnásobně zrychlil a přibývalo tak zmetků,“ uvedl Jiří Iž, který ve firmě pracoval 21 let na středních i vyšších technicko-hospodářských postech. Podle jeho dalších slov si stresová atmosféra v závodu i přílišný tlak na zaměstnance vybíral svoji daň. Lidé začali mít v daleko větší míře zdravotní problémy, konkrétně se zády, karpálními tunely na rukou a také potíže psychického rázu. „Pokud někdo dlouhodobě onemocněl, byl záhy propuštěn ‚po dohodě‘. Vedení firmy posílalo nemocné na vyšetření ke svým ‚nasmlouvaným‘ lékařům. Ti, i když dobře věděli, že se jedná o nemoci z povolání, odmítali dávat posuzovaným pacientům korektní lékařské zprávy. A bez nich nemohli být přijati k dalšímu odbornému posouzení svých stavů,“ tvrdil Jiří Iž, který se sám ze stresující atmosféry v přerovském závodě zhroutil a po 21 letech poctivé a tvrdé práce skončil v invalidním důchodu.

Manažeři se nechtěli s odboráři vůbec bavit

I když odbory vznikly v přerovském závodě Gambro (nyní Baxter) už v roce 2004, měli jejich zástupci do poslední chvíle, tedy do poloviny května 2017, s vedením českého provozu dost kontroverzní vztahy. „Za téměř 14 let se nepovedlo odborářům vyjednat s českým managementem kolektivní smlouvu, neuspěli ani zástupci odborů ze svazu KOVO, vedení s nimi moc nekomunikovalo a na některé jejich podněty vůbec nereagovalo. Členové firemní odborové organizace byli dříve zváni jednotlivě k pohovorům, kde jim zástupci českého vedení vymývali mozky, vštěpovali jim dezinformace o tom, že odbory jsou zbytečné, a byli také zastrašováni. Dopadlo to nakonec tak, že zaměstnanci začali ze strachu o svou existenci z odborů vystupovat a jejich počet se snížil z původních 250 na pouhých 17. Předsedové naší místní organizace byli pak systematicky profesně likvidováni,“ překvapivě sdělil někdejší odborář Jiří Iž.

Slova svého bývalého kolegy potvrdil i zástupce odborového svazu KOVO pro Přerovsko a Prostějovsko David Olša, který sám působí v Meoptě Přerov, tedy v téměř stejném areálu, kde nyní funguje pobočka firmy Baxter. „Měli jsme snahu se s vedením firmy rozumně domluvit, to se nám ale nepodařilo. V poslední době, kdy firmu převzali vlastníci z USA, nám jejich zaměstnanci na naše maily už ani neodpovídali, prostě nás ignorovali. Dělali to šikovně, aby se nedostali do střetu se zákonem. V současné době, po zkušenostech s touto firmou, si také myslím jako někteří jejich zaměstnanci, že majitelé ukončí provoz a přesunou ho do míst někde na jih Asie, kde ještě lidé, obrazně řečeno, dělají „za misku rýže“. Nejsem si také jistý, jestli náhodou u nás Američanům neskončily nějaké daňové úlevy,“ dodal odborářský předák David Olša.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Sikana-vyhrozovani-delnikum-zprisnovani-vyroby-hrouceni-z-prepracovani-Americka-firma-na-Morave-zastavila-vyrobu-a-odborar-promluvil-co-predchazelo-490726

 

Fotogalerie

 
 
Vloženo: 05. 06. 2017       Kategorie: Vaše články   Autor: PL

Přidat příspěvek:

Jméno nebo přezdívka:

Titulek:

Text příspěvku:


 • More komu ty vyhrozujis ty dylinak ušatý mrtka sak ja nedelam do netelky tak co delas do pici do mně jaaj delas hrdinu tak poť soske pica vyles kte si more poť na ferofku pica mrtka spinava zbabela

  reagovatDirga2017-06-09 08:17:13

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • že se pan Nedělka nebojí. Je to dvoumetrový chlap a nebojí se ani kopnout do uvázaného psa, který štěknul z leku na jeho synka. Ovšem před volným psem, který se venčí u Bečvy statečně prchá a skáče přes plot.

  reagovata tomu Dirgo věř,2017-06-08 23:08:56

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:

  Sorry..výhružek se nebojím, a tu hatmatilku co tu predvadíš, nejde přečíst. Jestli jsi rom a máš hrdost, tak sem nepiš, protože ty sám svůj národ ponižuješ. Svým vystupováním.

  reagovatPetr Nedělka2017-06-08 21:36:42

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Netopilová to tu rozjela

  Protičeské demonstrace, protipracovní nálady, sluníčkaření. Evangelium podle Pavla, kdo nepracuje, ať nejí. Hotovo...

  reagovatSergej2017-06-07 23:04:46

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Picu najdou nedelka rozumíš kokot deravi budou šlapat úrad praci taki fronty tam pica děravá budou stara chitne taki nervi ze to skonci na ferovku navazet se furt do my do pici nedelka co som ti udelal co mas proto romakum jaaj nedelka more neser mi

  reagovatDirga2017-06-07 22:52:46

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Článek o Gambru...

  Ano...ale o lidi z Gambra strach nemám. To jsou lidé, kteří pracovat chtějí a umí. Práci najdou a převážně, myslím i lepší. Toto se dalo čekat....a přišlo to , řekněme později, než se čekalo... Stačí listovat nazpět v okolí- u těchto firem, je to kolorit.

  reagovatPetr Nedělka2017-06-07 21:46:32

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Kto ma jit do prdeli more debil plesaty pes sak ja vim co je to makat achele varde mindž ty sedíš doma v gauču a cekas ze ty peceny holub prileti do tlami dylino vyjebany spinavi muj kokot ti strcim do huby a poznas taki facki dostanes mrtka fuj phuj mam taki nervi picaaa uiaaaa pavlicek citas to avarde soske pelo chuj

  reagovatDirga2017-06-07 18:54:06

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Dirga

  Dirgo,běž už do PRDELE, radši prozradˇ,kdo ti platí internet. DEMENTE!!!!!!!!!!!

  reagovatajaj2017-06-07 12:51:36

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • To je článek o Gambru.

  To je článek o Gambru.

  reagovatzazu2017-06-07 08:08:36

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:Nyní

  Já tomu nerozumím. Pan Babiš opravil hřiště a nebylo to v televizi? Nebo je "pan nejvyšší" někdo jiný?

  reagovatPlha2017-06-06 23:22:36

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Ty morgošské výblitky

  vám nevadí? To nechodíte na policii?

  reagovatRedakce2017-06-06 21:46:36

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • až ten pán nejvyšší prodá Chemik, budete se dívat po domku na trvalé bydlení...

  reagovatach2017-06-06 21:26:22

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Nyní

  Náš pan nejvyšší opravil hřiště, tak stačí, že ty individua z ubytoven, celý den, člověk poslouchá pod okny. Hnus. Už se pomalu dívám po chalupě..

  reagovatPetr Nedělka2017-06-06 20:03:49

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Je pravdou, že těma sociálníma dávkama pro naše spoluobčany mě naše vládnoucí garnitura a je jedno jestli pravá, levá či střed, mě "zlobí". Když se dostane do problémů prostý občan tak nedostane nic. Zajímalo by mě jak by pantáti ze sněmovní reagovali ve Smetance kdyždy si tam stoupli a viděli v čem si pro ty dávky jezdí.

  reagovatcz2017-06-06 18:58:00

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Jo

  Cikáni dělaj budoucnost. Nebýt sociálky, tak to pichcípe hlady a venku na dešti.

  reagovatPetr Nedělka2017-06-06 17:15:37

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:

  Ty mindžo indická,právě ted se nedá kvůli takovým přemnoženým potkánům projít okolo Grandu!

  reagovatadolf 2.2017-06-06 16:28:42

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Nedelka jaaaj more taki chuj chlupati mrtka ti rozte na hlavi co fnukas ak mrtnuty gadžo chodz robiz a nepicuj kokot chelo kar podporuj romaky mi tu děláme budoucnost ty knedlo vepro zelo

  reagovatDirga2017-06-06 16:13:44

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • A proto

  ..si važme stabilních Českých firem, a jejich daňových odvodů. Zvýhodňujeme zahraniční investory, jejihž zisky putují do jiných zemí. Proč? Aby po 10 letech vyklidili pole a nechali stovky uplakaných očí? Podporujme české podniky, a podnikatele. A nebavme se o EET, kontrola=efektivita= prostor pro výhody. Podporujme zaměstnanost. Jestli dostane povaleč 15 litrů z úřadu- ať má aspoň puchýře na rukách...

  reagovatPetr Nedělka2017-06-06 08:42:34

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:

  jdi do prdele a ven už nelez !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  reagovatbirga2017-06-06 08:27:06

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • RE:

  nesplnil si jazykovou zkoušku,tak začni vole aspoň pracovat.

  reagovatjojo2017-06-05 22:12:21

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Chovanec obrací

  Dnes na vládě se dokonce probírala deportace romů, kteří nesplní jazykovou zkoušku a nezačnou pracovat.

  reagovatČssd2017-06-05 17:47:47

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Jak muzez napisat taku picovinu kokoti hlava sak ktomma ty krky hladovi ziviz ty mrtka kto ja? Cholera bi je jebala nefachcinka sak more tolik dylyn na uradu prace jaaj taki kokot kto ma stat tu fontu na love avale mindz sak moja stary nervi chytne taki mrtki nefachcenki

  reagovatDirga2017-06-05 15:07:11

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


 • Je dobře,že zloději zkrachovali.A ti dělníci by měli zprovoznit JUTU a dělat provazy na dokončení té slavné revoluce.Však ještě víme,kdo byl komunista a hajzl.

  reagovatArtaban2017-06-05 13:33:06

  Jméno nebo přezdívka:

  Titulek:

  Text příspěvku:


Další články - Články z Přerova, Přerov, PřerovskoFotbalisté Saúdské Arábie odmítli uctít oběti masakru z Londýna. A podívejte, co k tomu prohlásil imám

publikováno 09. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 29

Saúdská Arábie je mnohými považována za hlavního sponzora světového terorismu.

Zablokované křižovatky

publikováno 08. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 15
Ve velkých Českých městech, zaznamenávam, na místech, kde se často tvoří kolony, žluté vodorovné značení křižovatek, které napomáhají tomu, že troubové řidiči neblokují křižovatky.

Pozor na použíávní psích náhubků v létě

publikováno 08. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 41
K napsání tohoto příspěvku mne přivedla dnešní příhoda.

Spořitelna a jiné...

publikováno 07. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 8
Ví někdo, co má v plánu Česká spořitelna s fasádou své budovy? Pracuje se tam především o víkendu a v pracovní dny se prohání po jejich lešení jen vítr.

Vzkaz Lidovému domu.

publikováno 04. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 49
Drsný vzkaz Lidovému domu:
ČSSD skončila v průzkumu až čtvrtá.

Na ZŠ Želatovská se slavil Den dětí

publikováno 02. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 10
První červen patří dětem.

Z hotelového domu budou byty.

publikováno 02. 06. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 21
Radní navrhují architektonickou soutěž na Strojař.

Usnesení předsednictva SPD.

publikováno 31. 05. 2017 sekce: Vaše články
komentářů: 26
Vážení přátelé, toto jsou informace a stanoviska, ke kterým se prostřednictvím cenzurovaných médií nedostanete.
 

Informace pro čtenáře

Vložte článek, nebo inzerát.

Vložit nový článek Přidat nový inzerát
€ nákup 27,00 € prodej 27,85

reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketa

Přerovský deník

 

Přerovské noviny - Informace

Redakci pište na email redakce@prerovskenoviny.eu
Pokud chcete informaci o inzerci na Novinách, pište na e-mail reklama@prerovskenoviny.eu

Přerov - Info region & Přerovské noviny.
Informační server okresu Přerov.

Kontaktujte nás


Přerovské noviny na facebooku

Navštivte také naše další portály

Odkazy